Schedule

Johannesburg

The Bioscope Independent Cinema

Time Film Name
Fri 21 June
7:00 PM Hollywoodgate
Sat 22 June
1:00 PM Made in Ethiopia
3:00 PM Diary of an Elephant Orphan + Q&A
6:00 PM Raw (Rou)
8:30 PM My Mercury + Q&A
Sun 23 June
1:00 PM A Fidai Film
3:00 PM Bye Bye Tiberias + Panel
Tue 25 June
8:00 PM Rollaball W/P + Q&A
Wed 26 June
6:30 PM Cape-Helena W/P + Q&A
8:30 PM Wild Coast Warriors W/P + Q&A
Thu 27 June
6:15 PM Mother City + Panel
8:45 PM Johatsu – Into Thin Air + Q&A
Fri 28 June
7:00 PM Samar..Before the Final Picture W/P + Q&A
8:45 PM Going to Mars: the Nikki Giovanni Project
Sat 29 June
1:30 PM Eco-Cultural – Shorts Block 4 + Q&A
Of Bread and Water
Dead Lagoon
Fading Footprints
3:00 PM Murmurs of Tragedy – Shorts Block 1 + Q&A
Ek wil haar nie verloor nie
Oor my dooie liggaam (Over my dead body)
I Did Not Ask for This!
5:00 PM Echoes of Earth – Shorts Block 2 + Q&A
Illusion of Distance
Lobi Ekosimba
My Land is Burned
Masiphumelele
7:00 PM Beyond the Norm – Shorts Block 3 + Q&A
6SENSE
Love Me True
We are on the map
Love, Your Neighbour
8:30 PM Black People Don’t Get Depressed + Q&A
Sun 30 June
1:30 PM Our Land, Our Freedom
4:00 PM Al Djanat, the Original Paradise

The Zone @ Rosebank, Cinema 3

Time Film Name
Fri 21 June
8:00 PM Catching Fire: The Story of Anita Pallenberg
Sat 22 June
5:00 PM Playing the Changes – Tracking Darius Brubeck + Q&A
8:30 PM Dancing on the Edge of a Volcano
Sun 23 June
4:00 PM Every Little Thing
7:00 PM The Mother of All Lies
Tue 25 June
7:00 PM London Recruits + Panel
Wed 26 June
8:00 PM Defectors
Thu 27 June
8:30 PM Black Box Diaries
Fri 28 June
7:30 PM Soundtrack to a Coup d’État
Sat 29 June
6:00 PM Temperature Rising W/P + Q&A
Sun 30 June
2:00 PM The Return W/P + Q&A
4:30 PM No Other Land + Panel
7:30 PM The Friendship Bench + Q&A

Cape Town

Labia Screen 1

Time Film Name
Fri 21 June
6:30 PM Wild Coast Warriors W/P + Panel
8:30 PM Soundtrack to a Coup d’État
Sat 22 June
3:00 PM Rollaball W/P + Q&A
5:00 PM The Return W/P + Q&A
7:30 PM Bye Bye Tiberias + Panel
Sun 23 June
10:30 AM Eco-Cultural – Shorts Block 4 + Q&A
– Of Bread and Water
– Dead Lagoon
– Fading Footprints
12:00 PM Beyond the Norm – Shorts Block 3 + Q&A
– 6SENSE
– Love Me True
– We are on the map
– Love, Your Neighbour
1:30 PM Echoes of Earth – Shorts Block 2 + Q&A
– Illusion of Distance
– Lobi Ekosimba
– My Land is Burning
– Masiphumelele
3:00 PM Murmurs of Tragedy – Shorts Block 1 + Q&A
– Ek wil haar nie verloor nie
– Oor my dooie liggaam (Over my dead body)
– I Did Not Ask for This!
5:30 PM Cape-Helena W/P + Q&A
7:30 PM Johatsu – Into Thin Air + Q&A
Tue 25 June
6:30 PM My Mercury + Panel
Wed 26 June
6:30 PM Our Land, Our Freedom + Q&A
Thu 27 June
7:00 PM London Recruits + Panel
Fri 28 June
6:15 PM Raw (Rou) + Q&A
8:45 PM Hollywoodgate
Sat 29 June
7:30 PM Defectors
Sun 30 June
1:30 PM BEST OF THE FEST SLOT
3:30 PM The Mother of All Lies

Labia Screen 2 (not wheelchair friendly)

Time Film Name
Fri 21 June
8:00 PM Al Djanat, the Original Paradise
Sat 22 June
4:30 PM The Friendship Bench + Q&A
Wed 26 June
8:30 PM Samar..Before the Final Picture W/P + Q&A
Fri 28 June
7:00 PM Death of a Saint + Q&A
Sat 29 June
5:30 PM Made in Ethiopia
Sun 30 June
5:30 PM BEST OF THE FEST SLOT

Ster Kinekor V&A Screen 11

Time Film Name
Thu 20 June
Mother City OPENING NIGHT (INVITE ONLY)
Sat 22 June
4:30 PM Mother City + Panel
8:00 PM Every Little Thing
Sun 23 June
2:00 PM No Other Land + Panel
7:00 PM Black People Don’t Get Depressed + Q&A
Wed 26 June
7:30 PM Dancing on the Edge of a Volcano
Thu 27 June
7:30 PM Playing the Changes – Tracking Darius Brubeck + Q&A
Fri 28 June
7:30 PM Catching Fire: The Story of Anita Pallenberg
Sun 30 June
5:00 PM Going to Mars: the Nikki Giovanni Project

Ster Kinekor V&A Screen 7

Time Film Name
Sat 22 June
2:00 PM Temperature Rising W/P + Q&A
Sun 23 June
4:30 PM Ballaké Sissoko, Kora Tales + Q&A
Tue 25 June
7:30 PM Black Box Diaries
Sat 29 June
3:00 PM Diary of an Elephant Orphan + Q&A
Sun 30 June

Bertha Movie House, Isivivana Centre, Khayelitsha

Free screenings, but RSVP required:

Time Film Name
Fri 21 June
6:00 PM My Mercury
Sat 22 June
5:00 PM Our Land, Our Freedom + Q&A
Sun 23 June
2:00 PM A Fidai Film + Panel
Wed 26 June
6:00 PM Cape-Helena W/P + Q&A
Thu 27 June
6:00 PM Black People Don’t Get Depressed W/P
Fri 28 June
6:00 PM Going to Mars: the Nikki Giovanni Project
Sat 29 June
5:00 PM Playing the Changes – Tracking Darius Brubeck
Sun 30 June
3:00 PM Mother City + Panel

Elsewhere

Sunshine Cinema – popup venue across South Africa

Time Film Name
Fri 21 June
2:00 PM Wild Coast Warriors W/P Mdantsane Art Centre, Mdantsane Unit 2, Mdantsane, 5219, East London
Sat 22 June
10:00 AM Wild Coast Warriors W/P Masifunde Changemaker Academy, 23 Witbooi St, Schoenmakerskop, Gqeberha
12:00 PM London Recruits Emaphethelweni Conference Centre, 5 Leinster Street, Scottsville, Pietermaritzburg
Fri 28 June
10:00 AM London Recruits Thandanani Drop-inn Centre, Mamelodi, Pretoria
1:00 PM Mother City Afrika Tikkun Arekopaneng Community Centre, Ext 8B, 14356 Main Road, Orange Farm, 1841, Gauteng